12 sierpnia / PIĄTEK / 16.00
Otwarcie instalacji dźwiękowej
Stephen Cornford – „Migration” (Galeria Jaga – ul.Główna)
15 sierpnia / PONIEDZIAŁEK / 20.00–20.30 / Sala multimedialna Laboratorium Kultury, ul.Różana 2
Stephen Cornford / Gerard Lebik
Stephen Cornford – artysta audiowizualny, autor licznych instalacji i performansów. Do swoich działań wykorzystuje głównie użytkowe urządzenia elektroniczne (magnetofony, radioodbiorniki, dyktafony itp.), poddając je znacznym przekształceniom i poszerzając ich możliwości ekspresyjne. Studiował rzeźbę w Slade School of Fine Art i Dartington College of Arts. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem Jussiego Parikki i Iana Dawsona w Winchester School of Art. Jest współorganizatorem festiwalu Audiograft w Oksfordzie i wytwórni płytowej Consumer Waste, a także jednym z członków-założycieli grupy Bristol Experimental & Expanded Film.
Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych (w Tokio,Berlinie, Brighton, Bergen, Ljubljanie i Londynie) oraz zbiorowych (Karlsruhe, Tokio, Bazylea, Wenecja, Łódź, Poznań). Nagrania muzyczne publikuje nakładem Cathnor Recordings, VLZprodukt, Senufo Editions, MoTA, Winds Measure, Rumpsti Pumsti. Współpracował m.in. z Benem Gwilliamem, Patrickiem Farmerem, Danielem Bennettem i Samuelem Rodgersem.
https://soundcloud.com/stephen-cornford
Migracja (2015)
Instalacja składająca się z wielu używanych dyktafonów kasetowych. Układy i elektronika urządzeń zostały subtelnie zmodyfikowane – ich monotonny ruch, napięcie i odgłosy działania połączone zostały w całość wizualno-dźwiękową – odwołującą się w swojej formie do masowych migracji ptaków i owadów. Nawiązując metaforycznie do zastosowania terminologii “migracja” jako procesu transferu danych, instalacja ta jest komentarzem do nieustającego przerobu elektroniki użytkowej. Od linii produkcyjnej po wysypiska śmieci – przy ciągle przyśpieszającym cyklu zdatności elektroniki – „Migracja” jest krytycznym spojrzeniem na zgubne aspekty rozwoju technologicznego.
„Instalacja odbywa się w ramach projektu A-i-R Sanatorium Dźwięku Sokołowsko realizowanego we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”